barkod sistemi nedir?

barkod sistemi nedir?

 
Barkod sistemi , endüstriyel bilgisayarlardan ,  barkod yazicilar  dan ,  barkod okuyuculardan  , barkod sistemi programlarindan olusan ,bir donanim ve yazilim agi yapilandirmasidir.  Barkod sistemlerinin  kullanim amaci , elde edilen kayitlarin zamaninda tutulabilmesi ve maliyete etken olmadigi yerlerde veri toplamayi otomatiklestirmek için kullanilan sistemlerdir. Veri toplama is sahibine ve çalisanlarina sunacagi imkanlar ile müsterilerine daha iyi hizmet verebilmesi ve kar-zarar kritigini kontrol edebilmesine olanak saglar.
 
Barkod yada bar kod (genellikle tek bir sözcük olarak, barkod olarak görülür) belirli bir ürün numarasini, kisiyi veya yeri tanimlamak için perakende magaza ögelerine, kimlik kartlarina ve posta postalarina eklenen çizgilerin (çubuklar) ve bosluklarin küçük görüntüsüdür. Kod, sayilari ve diger simgeleri temsil etmek için dikey çubuklar ve bosluklar dizisi olarak kullanilir.
 
Barkod numaralarinin anlamlari , asagidaki resimde de görüldügü üzere,Ilk üç hane, barkodun kullanildigi ülkeyi temsil eder.
 
Örnegin Ingiltere için ilk iki hane 50, Türkiye 869’dur. Bundan sonraki dört hane sirket kodunu olusturur. Bu numarayi baska hiçbir Firma kullanamaz. Ikinci bes hane Firma tarafindan ürünlerini kodlamak için kullanilir. Ayni numarayi iki ürünü kodlamak için kullanilamaz. Eger ürün degisirse yapacaklari, ürünün üzerine degistigini belirten bir not yazmak ve numarayi degistirmektir.
 
EAN13 kodunun tamamlanmasi için, bu 12 hane disinda bir de son olarak kontrol hanesi gereklidir. Barkod kontrol hanesi ilk 12 haneden aritmetik algoritma ile türetilir.
 
 
barkod sistemi nasil çalisir?
 
Barkod (barkot) kodunu okumak için bir barkod okuyucu kullanilir . Okuyucu, çizgi ve alan kalinligi ve varyasyonundaki yansimalara duyarli bir lazer isini kullanir. Okuyucu, yansiyan isigi derhal harekete geçirir yani bilgisayara hemen aktarir veya bilgisayara aktarabilmek için dijital verilere çevirir. Bar kodlari ve barkod okuyucular çogunlukla süpermarketlerde ve perakende magazalarda görülmekle birlikte, onlar için çok sayida farkli kullanim alanlari da vardir.
 
Örnek olarak söyleyecek olursak, Perakende magazalardaki envanteri almak için de kullanilirlar Kütüphaneden kitaplari kontrol etmek Imalat ve nakliye hareketlerini izlemek Bir iste oturum açmak Hastane hastalarini belirlemek Ve dogrudan posta pazarlama sonuçlarinin sonuçlarini tablolastirmak için. Hatta, mesela Arastirmalarda kullanilan bal arilarini etiketlemek için çok küçük barkodlar kullanilir. Okuyucular bir bilgisayara (çogunlukla perakende magaza ayarlarinda oldugu gibi) direk baglanabilir, ve veya ayri ve tasinabilirdir bu durumda da okudugu verileri bir bilgisayara eklenene kadar saklayabilirler.
 
Bakkal barkod okuyucu fiyatlari?
Kirtasiye barkod okuyucu fiyatlari?
Nalbur barkod okuyucu fiyatlari?
 
gibi bir seçenek yada barkod okuyucu çesidi yoktur. tüm barkod okuyucular, her sektörde kullanilabilir. Farklari kullanim sekli (elde veya sabit bir yerde olmasi) , baglanti sekli ve okudugu kod tipi ile mesela kare kod denilen yada 3d barkod diye tabir edilen kodlari okuyabilme özelliklerine göre siniflandirilirlar.
 
3d yada kare kod örnegi
 
 
barkod sistemi programi  ücretsiz olanlari , veya ücretsiz barkod programlari amatör ön çalisma yapanlar için geçerli olabilecek bir argüman olmakla beraber. yanlis dan baslamak sizi çikmazlara sokar barkod sistemleri hakkinda dogru fikir sahibi olmamaniza neden olur.
 
 

Bar Kod Standartlari ve Kullanim Alanlari

Üniform Ürün Kodu ( UPC) Satis kontrolu için perakende satis magazalari Envanter vs.

Code 39 (Kod 3/9) Tanimlama, envanter ve takip gönderileri

Avrupa Madde Numarasi (EAN) Ülke tanimlama için ilave basamaklari saglayan UPC'nin bir üst seti

Japon Makale Numarasi (JAN) Japonya'da kullanilan EAN'ya benzer

Bookland ISBN sayilarina dayanilarak kitap kapaklarinda kullanilir

ISSN barkod ABD disindaki süreli yayinlarda kullanilan ISSN sayilarina dayanir.

Code 128 Kod 39'a göre tercih edilir çünkü daha kompakttir.

Interleaved 2/5 Nakliye ve depo endüstrilerinde kullanilir

Codabar Federal Express tarafindan, kütüphanelerde ve kan bankalarinda kullanilir.

MICR (Manyetik Mürekkep Karakter Tanima) Banka çeklerinin altindaki rakamlar için kullanilan özel bir yazi tipi

OCR-A ISBN numarasinin insan tarafindan okunabilir hali için kitap kapaklari üzerinde kullanilan optik karakter tanima biçimi

OCR-B UPC, EAN, JAN, Bookland ve ISSN barkodlarinin insan tarafindan okunabilir hali ve 5 numarali Kod 39 ve Araya Giren 2 kodlu istege bagli okunabilir basamaklar için kullanilir

Maxikode Birlesik Parsel Hizmeti tarafindan kullanilir

PDF417 1108 bayt'a kadar bilgi sifreleyebilen yeni bir 2-B tipi barkod Sikistirilmis, tasinabilir bir veri dosyasi haline gelebilir ("PDF" nin anlami budur)

Yorumunu bırak